Jawa 50

Veškeré úpravy propozic jsou vždy uvedené v konkrétním ročníku

Jawa 50 je seriál závodů, který se jezdí již od roku 2006 - původně nazvaný Venkovský šampionát - na kterém se podílí několik organizátorů.

Výsledky jednotlivých závodů se sčítají a na konci sezony se vyhlašují absolutní vítězové v každé kategorii.

 

 

Kategorie č.1: Jawa speciál

Všechny typy Jawa 50 do roku výroby 1985! Zdvih 44Ø40.

Povolené úpravy – chlazení vzduchem, sání libovolné, převodovka 4rychlostní dle Waltera (Kreibich) a to buď vevařením z dílů Jawa 175 nebo použitím replik karterů (konstrukce Walter /Kreibich). Libovolný pilový diagram povolen. Válec – originál nebo replika (Walter). Úprava kanálů - jejich počet neomezen, šíře šteftů neomezena, kliková hřídel libovolná (zdvih 44!).

Karburátor – zapalování – výfuk – hlava - spojka = libovolné.

Podvozek: je zakázáno přerušit či jakkoliv upravit hlavní část rámu, je povoleno pouze jeho vyztužení. Brzdy, pérování libovolné (součástí pérování zadní kyvka). S11 – pouze 3 převodové stupně – nebo přídavné řazení pouze na primáru dle již provedené verze.

 

Kategorie č.2: Jawa do 50cm³ JAWA  RS 550 – S11, S22, A23 do roku výroby 85 (výjimkou jsou Babetty) Ø 40-44  povolena výstuha rámu od krku k sedadlu

Rám původní nesmí být přebrušován, nastavován.

Brzdy + pérování originál (vyjímka pro 550 zadní pružina S11, S22, přední pérování pouze pomocné!)

Motor:  Válec originál, kde je povolena úprava kanálů (jejich počet musí být zachován!) Rozteč mezi štefty originál 44x38m. Píst se může použít jednokroužkový, jeho délka se může libovolně upravovat. Klika originál, její prostor může být upravován (podkova). Hlava originál, je povolena úprava spalovacího prostoru. Karburátor – Jawa 50 + sací kolínko je povoleno pouze u vnitřní úpravy, jsou zakázány povrchové úpravy, navařování či nalepování. Zapalování elektronické, bez střídavých proměnlivých map. Převody, převodovka pouze 3 stupňová s libovolným pilovým diagramem, povolen sekundární 14:55. Filtr libovolný. Výfuk  S11, 23A, jeho venkovní rozměr i tvar musí být zachován – výfuk HIKONE – koncovka bez úprav.

 

Kategorie č.3:  JAWA ORIGINÁL – vše musí být originál  

Je přísně zakázáno na veškerých dílech ubírat či přidávat materiál. Je zakázáno měnit počet zubů na veškerých převodech. Sekundární počet pro všechny typy Jawa 50 13:55 (vyjímka  S11, S22, 550, 555). Píst originál 2 kroužky, 39mm Ø, 44mm zdvih. Výška výfukového kanálu 29,5 tolerance -0,2. Pneumatiky min. šíře 2,5 - max. 2,75. Neznalost stavu neomlouvá !!!

 

 

Kategorie č. 4: Jawa ženy – všechny typy Jawa 50 do roku výroby 1985

- výjimkou jsou Babetty, Ø 40mm, zdvih 44mm, bez viditelných úprav (počet kanálů zachován), orig. Filtr, povolený převod max. 14:55, povolen výfuk, povoleno bezdotykové zapalování bez řiditelných map.

 

Kategorie č. 5: Jawa do 50cm³ s účastníky nad 55 let nebo nad 105kg ve spodním prádle!

Všechny typy Jawa do roku výr. 85 - výjimkou jsou Babetty Ø 40mm, zdvih 44mm, počet kanálů zachován, jejich úprava povolena – tvar zachován. Originál filtr (může být upraven tak, aby nedošlo k poškození motoru), povolený převod max. 14:55, Povolen výfuk, kryt motoru, výztuhy rámu, zapalování bez řiditelných map. Povoleno zadní pérování (tlumiče), povolen karburátor +sací kolínko. Maximální převod 14:55.

 

 

 

 

Kategorie č.6: Babety (Jawa) Bez úprav!!!

Je zakázáno v kategorii 2-6 jakkoliv upravovat veškeré kryty kol + veškeré karosářské díly.

 

Protesty: Protest může podat pouze jezdec, který byl v závodu registrován  a složí kauci 50Kč řediteli závodu s tím, že uvede proti kterému jezdci  směřuje protest a uvede důvod. Bude-li jezdec protestovat bez složení kauce nebo po uplynutí jedné hodiny po vyhlášení, může být sám ze závodu ředitelem vyloučen.

Každý účastník, který poruší tato technická pravidla bude vyloučen (i dodatečně).

 

Bodování:                      1. místo: 20 bodů                5. místo: 8 bodů

2. místo: 16 bodů                6. místo: 6 bodů

3. místo: 12 bodů                7. místo: 4 bodů

4. místo: 10 bodů                8. místo: 2 body  

V posledním podniku se body sečtou a bude vyhlášen celkový vítěz v každé kategorii. Pro účastníky bude zajištěno občerstvení, hudba a doufáme, že i zábava a pohoda.

Na závěr: pilujte stroje, nalaďte je do špičkového stavu, ať si to pořádně užijeme. Přejeme mnoho sil a mnoho koní a těšíme se na prvním podniku na shledanou.

 

Doporučení: Každý účastník by měl mít pojištění, štítek a technickou kontrolu!!!

 

Za organizátory: Jan Plesar,

 

Přihlášky a informace:                          Tel.: 606 190013 – Jan Plesar

                                                              E-mail:    jawabeerclub@klikni.cz  

                                                              www.jawabeerclub.webnode.cz